Boże mój – premiera w Teatrze Mazowieckim

Dorota Landowska i Andrzej Mastalerz

 

Premiera spektaklu Boże mój w reżyserii Marka Pasiecznego 5 marca o godz. 20:00 w Teatrze Mazowieckim.

Jesteśmy świadkami jedynej w swoim rodzaju sesji terapeutycznej. Pytanie – kto kogo analizuje; kto komu pomaga. Anat Gov już w pierwszych zdaniach dramatu stawia kawę na ławę – lawiruje na granicy absurdu, zadaje tendencyjne z pozoru pytania, intryguje i podchodzi widza w nieoczekiwany sposób, dotykając jednocześnie spraw metafizycznych.

Prozaiczna z pozoru sytuacja. Mężczyzna w średnim wieku puka do drzwi psychoterapeutki, żeby ukoić skołatane nerwy. Zasadniczo to, co ma jej do powiedzenia, w normalnych warunkach starczyłoby już na ciekawą fabułę. Jednak Anat Gov idzie krok dalej i – jak u Hitchcocka – po introdukcji w postaci trzęsienia ziemi, potęguje emocje i mnoży znaki zapytania, zmuszając jednocześnie widza do wzięcia odpowiedzialności za samodzielną odpowiedź na pytanie – kim jest ten tajemniczy pacjent.

Kameralny komediodramat uznanej izraelskiej pisarki Anat Gov wzrusza i bawi, mówiąc o rzeczach ważnych i uniwersalnych, a zarazem ludzkich. Autorka z delikatnością i wyczuciem zadaje widzom trudne pytania, w lekki i inteligentny sposób porusza poważne tematy, zapraszając na sesję terapeutyczną.

W Mazowieckim Instytucie Kultury zagrają znakomici aktorzy: Dorota Landowska i Andrzej Mastalerz, których zobaczymy w zaskakujących sytuacjach. Reżyser spektaklu, Marek Pasieczny, w swojej interpretacji dramatu nie udziela jasnej odpowiedzi na najważniejsze pytania, które mogą nasuwać się widzowi. Nie tylko dlatego, że udzielenie takich odpowiedzi jest niemal niemożliwe, ale przede wszystkim dlatego, że z próbą ich udzielenia musi zmierzyć się każdy widz, który te pytania usłyszy.

Tytuł: Boże mój

Tekst: Anat Gov

Przekład:  Agnieszka Olek

Adaptacja, reżyseriaiopracowaniemuzyczne: Marek Pasieczny

Obsada: Dorota Landowska i Andrzej Mastalerz

Scenografia: Joanna Macha, Marcelina Początek-Kunikowska

Kostiumy: Agnieszka Werner

Tekst: Materiały prasowe Teatr Mazowiecki

Zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć: